Ortaöğretim Genel Müdürlüğü
 Araştırma Geliştirme ve Projeler Daire Başkanlığı

Türkiye’nin Mühendis Kızları Projesi Eğitim Toplantısı gerçekleştirildi

Türkiye’nin Mühendis Kızları Projesi Eğitim Toplantısı gerçekleştirildi

Bakanlığımız, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı (ASPB), Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Limak Vakfı iş birliğinde lise öğrencilerinin, velilerin ve öğretmenlerin mesleki ön yargılar, meslek seçimi konularında farkındalıklarının arttırılması ve mühendislik mesleğinin tanıtılması yoluyla kız öğrencilerin ilgi ve yetenekleri doğrultusunda mühendislik bölümlerini tercih etmelerine katkı sağlamak amacıyla 10 ilden Genel Müdürlüğümüze bağlı 50 okulda “Türkiye’nin Mühendis Kızları (TMK) Projesi Lise Programı çalışması yürütülmektedir.

Bu kapsamda söz konusu çalışmanın tanıtılması, okullarda proje kapsamında gerçekleştirilecek etkinliklere yönelik bilgilerin paylaşılması amacıyla pilot okul yöneticileri ve rehberlik öğretmenlerinin katılımıyla 20-22 Mart 2018 tarihleri arasında Antalya’da bir eğitim toplantısı gerçekleştirilmiştir. Okul yöneticileri ve rehberlik öğretmenleri çalışma hayatında değişim ve yeni eğilimler, kariyer planlama süreci, meslek seçimini etkileyen faktörler, karar verme ve mesleki hedef belirleme, elektrik-elektronik, makine, çevre, inşaat, bilgisayar, endüstri mühendisliği gibi mühendislik alanları ile mühendislik mesleği ve toplumsal cinsiyet eşitliği konularında bilgilendirilmiştir.

Pilot uygulama sürecinde okullarda, 10 ve 11. sınıf öğrencileri, sınıf rehber öğretmenleri ile velilere yönelik bilgilendirme ve farkındalık artırma çalışmaları gerçekleştirilecektir. Bilgilendirme çalışmalarına ek olarak vaka analizleri, Karar Senin Oyunu, sanal gerçeklik uygulaması ve rol model buluşmaları ile öğrencilerin gerçekçi kariyer hedefleri belirlemeleri, ilgi ve yetenekleri doğrultusunda mühendislik alanında yükseköğrenim görmeleri teşvik edilecektir.

22-03-201822-03-201822-03-2018

Atatürk Bulvarı No 98 Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina Kat 5 Kızılay ÇANKAYA ANKARA - 0312 413 16 42

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.