Ortaöğretim Genel Müdürlüğü
 Araştırma Geliştirme ve Projeler Daire Başkanlığı

Toplumsal Cinsiyet Eşitliğine Duyarlı Okul Standartlarının Yaygınlaştırılması Çalışmasına Yönelik Bilgilendirme Toplantısı Düzenlendi.

Toplumsal Cinsiyet Eşitliğine Duyarlı Okul Standartlarının Yaygınlaştırılması Çalışmasına Yönelik Bilgilendirme Toplantısı Düzenlendi.

Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA) 2010 programlaması dâhilinde Genel Müdürlüğümüzce yürütülen “Eğitimde Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinin Geliştirilmesi Projesi (ETCEP)” 19.09.2016 tarihinde sona ermiştir. Söz konusu proje kapsamında gerçekleştirilen faaliyetlerin yaygınlaştırılması, sürdürülebilirliğinin sağlanması ve hazırlanan materyallerin revize edilerek niteliğinin artırılması çalışmaları Genel Müdürlüğümüz koordinesinde UNICEF ile işbirliği halinde yürütülmektedir.

Bu kapsamda, eğitim ortamlarında kız ve erkek öğrenciler için eşit fırsatların sağlanması ve eğitimde toplumsal cinsiyet eşitliğine duyarlılığın arttırılması amacıyla ilk olarak 12 dersin öğretim programı özelinde kazanımlarla ilişkilendirilmiş, toplumsal cinsiyet eşitliğine duyarlı taslak etkinlikler, branş ve rehberlik öğretmenlerinin katılımıyla 21-23 Ağustos 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilen bir çalıştayda incelenmiştir. “Eğitimde Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Etkinlik Kitabı” içerisinde yer alan söz konusu taslak etkinliklerin uzmanlar tarafından inceleme ve değerlendirme çalışmaları devam etmektedir.

30 Ekim-22 Aralık 2017 tarihleri arasında 81 ilden 162 pilot okulun yöneticisi, rehberlik ve branş öğretmeninden oluşan toplamda 486 kursiyere 5 grup halinde 5’er günlük “Eğitimde Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” hizmet içi eğitim kursu gerçekleştirilmiştir. Eğitimlerin ardından pilot okullar proje uygulamalarına başlamıştır.

Hâlihazırda 81 ilde Genel Müdürlüğümüze bağlı 162 okulda yürütülmekte olan “Toplumsal Cinsiyet Eşitliğine Duyarlı Okul Standartlarının Yaygınlaştırılması” çalışmasının tanıtılması ve gerekli bilgilendirmelerin yapılması amacıyla her ilin ortaöğretimden sorumlu bir müdür yardımcısı/şube müdürü ve pilot okulların bağlı bulunduğu ilçede yer alan rehberlik araştırma merkezi temsilcilerinin katılımıyla 12-14 Şubat 2018 tarihleri arasında Ankara’da bir bilgilendirme toplantısı gerçekleştirilmiştir.

 

3 gün süren toplantıda eğitimde toplumsal cinsiyet eşitliği ve önemi, Türkiye ve dünyadan uygulama örnekleri, okullar için bir araç olan “Toplumsal Cinsiyet Eşitliğine Duyarlı Okul Standartları” ile söz konusu çalışma kapsamında pilot okullarda yürütülmekte olan faaliyetlere ilişkin bilgi paylaşımı yapılmıştır. Ayrıca çalışma kapsamında il millî eğitim müdürlükleri ve rehberlik araştırma merkezlerinin proje ile ilgili olarak okullarda yürütülen faaliyetlere ilişkin rol ve sorumlulukları katılımcılarla paylaşılmıştır.


16-02-201816-02-201816-02-201816-02-201816-02-201816-02-2018

Atatürk Bulvarı No 98 Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina Kat 5 Kızılay ÇANKAYA ANKARA - 0312 413 16 42

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.