Ortaöğretim Genel Müdürlüğü
 Araştırma Geliştirme ve Projeler Daire Başkanlığı

Toplumsal Cinsiyet Eşitliğine Duyarlı Okul Standartlarının Yaygınlaştırılması Çalışması Değerlendirme ve İyi Uygulama Örnekleri Paylaşım Toplantısı Gerçekleştirildi.

Toplumsal Cinsiyet Eşitliğine Duyarlı Okul Standartlarının Yaygınlaştırılması Çalışması Değerlendirme ve İyi Uygulama Örnekleri Paylaşım Toplantısı Gerçekleştirildi.

Genel Müdürlüğümüz ile UNICEF iş birliğinde gerçekleştirilen Toplumsal Cinsiyet Eşitliğine Duyarlı Okul Standartlarının Yaygınlaştırılması çalışması 81 ilde 162 pilot okulda yürütülmektedir. Söz konusu çalışma kapsamında 2017-2018 eğitim ve öğretim yılında ilk olarak, okullarda gerçekleştirilecek uygulamalar için 12 dersin öğretim programında yer alan kazanım, konu ve temalarla ilişkilendirilmiş, somut örnekler sunan “Eğitimde Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Etkinlik Kitabı” hazırlanmıştır.

Pilot okullardan okul yöneticisi ve öğretmenlere yönelik toplam 468 kişiye Eğitimde Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Hizmetiçi Eğitimi verilmiştir. Ayrıca 81 ilin ortaöğretimden sorumlu şube müdürlerine ve her ilin Rehberlik ve Araştırma Merkezi temsilcilerine yönelik bilgilendirme toplantısı düzenlenmiştir. Toplumsal Cinsiyet Eşitliğine Duyarlı Okul Standartları uygulamalarının izleme ve değerlendirme çalışmaları kapsamında İBBS-1 düzeyinde 12 ilde izleme ziyaretleri yapılarak okul yöneticileri, öğretmenler, öğrenciler ve velilerle görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Uygulama sürecinin sonunda ayrıca tüm pilot okullardan iyi uygulama örnekleri talep edilmiştir.

1. pilot uygulama kapsamında gerçekleştirilen çalışmaların değerlendirilmesi ve iyi uygulama örneklerinin paylaşılması amacıyla 24-26 Eylül 2018 tarihleri arasında İzmir ilinde bir toplantı gerçekleştirilmiştir. Her pilot okuldan çalışmaya aktif katılım sağlamış bir okul yöneticisi ve öğretmenin katıldığı toplantıda, iyi uygulama örneği sergileyen okullar ödüllendirilmiş ve 2. pilot uygulama kapsamında gerçekleştirilecek faaliyetler pilot okul temsilcileriyle paylaşılmıştır.

 

04-10-201804-10-2018

Atatürk Bulvarı No 98 Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina Kat 5 Kızılay ÇANKAYA ANKARA - 0312 413 16 42

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.