Ortaöğretim Genel Müdürlüğü
 Araştırma Geliştirme ve Projeler Daire Başkanlığı

Ortaöğretime Uyum Programı Değerlendirme ve Bilgilendirme Toplantısı Gerçekleştirildi.

Ortaöğretime Uyum Programı Değerlendirme ve Bilgilendirme Toplantısı Gerçekleştirildi.

Bakanlığımız 2015-2019 Stratejik Planı Stratejik Hedef 1.1 “Plan dönemi sonuna kadar dezavantajlı gruplar başta olmak üzere, eğitim ve öğretimin her tür ve kademesinde katılım ve tamamlama oranlarını artırmak.” doğrultusunda ortaöğretimde devamsızlık, sınıf tekrarı ve okul terkini azaltmak amacıyla, “Ortaöğretime Uyum Programı”nın tüm ortaöğretim kurumlarında yaygınlaştırılması stratejisi Genel Müdürlüğümüz sorumluluğunda bulunmaktadır.

Bu kapsamda, mevcut Ortaöğretime Uyum Programı pansiyonlu okulları da kapsayacak şekilde zenginleştirilmiş ve 2017-2018 eğitim öğretim yılı başlangıcında ilk kez tüm ortaöğretim kurumları tarafından uygulanmıştır. Programın değerlendirilmesi amacıyla okullardan “Öğrenci Anketi” ve “Okul Uygulama Raporu” aracılığıyla veriler toplanmıştır. Ayrıca okullardan Uyum Programı kapsamında yaptıkları çalışmalara ait görselleri e-posta yoluyla göndermeleri talep edilmiştir.

Bakanlığımız Çalışma Takvimi doğrultusunda, 2018-2019 eğitim öğretim yılında Ortaöğretime Uyum Programı 10-14 Eylül 2018 tarihlerinde tüm ortaöğretim kurumlarında uygulanacaktır. Bu kapsamda daha önce Bakanlığımız internet sitesinden tüm kurumlarla paylaşılan, Ortaöğretim Genel Müdürlüğüne bağlı liselere basılı olarak gönderilen 3 kitaptan oluşan Ortaöğretime Uyum Programı seti, 2018-2019 eğitim öğretim yılı uygulamaları için Din Öğretimi ile Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlı okullara da basılı olarak gönderilmiştir.

Bu bağlamda, 2017-2018 eğitim ve öğretim yılında Ortaöğretime Uyum Programı kapsamında gerçekleştirilen çalışmalara yönelik değerlendirmeler ile uygulama örneklerinin paylaşılması ve Ortaöğretime Uyum Programı 2018-2019 eğitim öğretim yılı uygulama sürecine yönelik katılımcıların bilgilendirilmesi amacıyla 6-7 Ağustos 2018 tarihlerinde bir toplantı gerçekleştirilmiştir.

 Ankara’da gerçekleştirilen toplantıya Bakanlığımızın ilgili Birim temsilcilerinin yanı sıra, 81 ilin ortaöğretimden sorumlu il millî eğitim müdür yardımcısı, şube müdürü, okul yöneticileri ve öğretmenler katılım sağlamıştır. Ortaöğretime Uyum Programı’na yönelik değerlendirme ve bilgilendirmenin yapıldığı toplantıda ayrıca programın uygulayıcısı olan okul yöneticisi ve öğretmenlerin programa yönelik görüş ve önerileri alınmış; Bakanlığımız ve UNICEF iş birliğinde hazırlanmakta olan “Dünyada ve Türkiye’de Okuldan Erken Ayrılma Araştırma Raporu”na yönelik bulgular paylaşılmıştır.

09-08-201809-08-2018

Atatürk Bulvarı No 98 Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina Kat 5 Kızılay ÇANKAYA ANKARA - 0312 413 16 42

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.