Ortaöğretim Genel Müdürlüğü
 Araştırma Geliştirme ve Projeler Daire Başkanlığı

“Eğitimde Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinin Geliştirilmesi (ETCEP) Projesi” Uluslararası Kapanış Konferansı 1 Eylül 2016 tarihinde başladı

“Eğitimde Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinin Geliştirilmesi (ETCEP) Projesi” Uluslararası Kapanış Konferansı 1 Eylül 2016 tarihinde başladı

 

   Millî Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülen ve kamuoyunda toplumsal cinsiyet eşitliği kavramının yaygınlaştırılmasına katkı sağlamayı hedefleyen Eğitimde Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinin Geliştirilmesi Projesi (ETCEP) kapsamında gerçekleştirilen Uluslararası Kapanış Konferansı, Müsteşar Yardımcısı Sayın Muhterem KURT, Ortaöğretim Genel Müdürü Sayın Ercan TÜRK, Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürü Doç. Dr. Bayram ÇETİN, Sağlık Bakanlığını temsilen Kıdemli Program Görevlisi Dr. Tuna İLBARS, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığını temsilen Süreyya ERKAN´ın  teşrifleri ve Müsteşar Yardımcısı Sayın Muhterem KURT ile Ortaöğretim Genel Müdürü Sayın Ercan TÜRK´ün açılış konuşmalarıyla 1 Eylül 2016’da Ankara’da başlamıştır.

Pilot illerden ve Millî Eğitim Bakanlığı merkez teşkilatından yoğun bir katılım ile başlayan Uluslararası Kapanış Konferansı 1-2 Eylül 2016 tarihlerinde 200’den fazla katılımcı ile Anadolu Downtown Hotel’de devam edecektir.

Konferansa Müsteşar Yardımcısı Kıdemli Program Yöneticisi Sayın Muhterem Kurt, Ortaöğretim Genel Müdürü Sayın Ercan Türk’ün yanı sıra Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu Ekonomik ve Sosyal Kalkınma Bölümü Başkan Yardımcısı Sayın Virve Vimpari de konuşma yaparak toplumsal cinsiyet eşitliğinin eğitimdeki önemine vurgu yaparak projenin önemini dile getirmiştir.

Proje kapsamında eğitim sektöründeki tüm akademik ve idari kadroların toplumsal cinsiyete duyarlı bir bakış açısı kazanmasını, okullarda kız öğrenciler ve erkek öğrenciler için toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasını ve farkındalık yaratmayı hedefleyen ETCEP kapsamında pilot illerdeki idareci ve öğretmenler için Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Sertifika Programı düzenlenmiştir. Bu programla binden fazla maarif müfettişi, idareci ve öğretmene toplumsal cinsiyet eşitliği ile ilgili eğitim verildi. Ayrıca, 542 kadın idareci ve öğretmene yönelik de liderlik eğitimleri gerçekleştirilmiştir.

Eğitim sisteminin tüm bileşenlerine toplumsal cinsiyet eşitliği bakış açısını yerleştirmeyi amaçlayan ve uluslararası, ulusal ve yerel ölçekte 296 uzmanın katkı verdiği projeye 10 proje ilindeki pilot okullardan yaklaşık 6000 öğretmen ve 12 binden fazla öğrenci katılmıştır.

Pilot illerde 229 eğitimciyle gerçekleştirilen eğitici eğitimlerinin ardından, öğretmenlere yönelik seminer çalışmaları kapsamında 5000’e yakın öğretmene birer günlük toplumsal cinsiyet eşitliği farkındalığı eğitimi verilmiştir.  

10 pilot ilde yerel toplumsal seferberlik kampanyaları kapsamında, 1000’e yakın veliye toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda farkındalıklarını geliştirmeye yönelik 18 bilgilendirme semineri düzenlenmiş, 12.000’den fazla öğrencinin katılımıyla 306 etkinlik gerçekleştirilmiş ve toplamda 60.000’de fazla öğrenci proje hakkında bilgilendirilmiştir.

Genel Müdür Ercan Türk konuşmasında, Türkiye’de ilk uygulama örneği olan bu projenin hayata geçirilmesine öncü olmaktan ve böyle bir projenin paydaşı ve yararlanıcısı olmaktan son derece mutlu olduğunu ifade etmiştir. ETCEP kapsamında okullarımızda toplumsal cinsiyet eşitliği perspektifiyle yapılanların ve alınan tedbirlerin kalıcı uygulamalara temel oluşturmasının önemini vurgulamıştır. Ayrıca olumlu örnek ve uygulamaları artırarak eğitimin her kademesinde bu yönde bir bilinç oluşturulması için çalışmalar gerçekleştirildiğini söylemiştir. Sayın Türk ayrıca, tüm bu çalışmaların gerçekleştirilmesi ve eğitimlerin hayata geçirilmesi ile projenin yeni nesillere geleceğin inşasında eşitlikçi bir bakış açısı kazandırmada katkı sağladığını düşündüklerini bildirmiştir. Sayın Türk, projenin uygulama süresinin 19 Eylül 2016 tarihinde bitecek olduğunu ancak eğitimde toplumsal cinsiyet eşitliğine yönelik araştırma ve geliştirme faaliyetlerinin devam edeceğini ifade etmiş ve bu kapsamda hazırlanan sürdürülebilirlik stratejisi doğrultusunda projenin ülke geneline yaygınlaştırılması için çalışmaların başlatıldığını ve planlamaların sürdüğünü ifade etmişlerdir.


01-09-201601-09-2016 01-09-2016

Atatürk Bulvarı No 98 Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina Kat 5 Kızılay ÇANKAYA ANKARA - 0312 413 16 42

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.