T.C.
Millî Eğitim Bakanlığı
Ortaöğretim Genel Müdürlüğü
Araştırma Geliştirme ve Projeler Daire Başkanlığı

Türkiye’nin Mühendis Kızları Projesi Lise ProgramıBakanlığımız, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Limak Vakfı iş birliğinde yürütülen Türkiye’nin Mühendis Kızları Projesi ile lise öğrencilerinin, velilerin ve öğretmenlerin mesleki ön yargılar ile meslek seçimi konularında farkındalıklarının artırılması amaçlanmaktadır.

Bu çerçevede, mühendislik mesleğinin tanıtılması yoluyla cinsiyet farkı gözetilmeksizin öğrencilerin ilgi ve yetenekleri doğrultusunda mühendislik bölümlerini tercih etmelerine katkı sağlamak üzere, 10 ildeki Genel Müdürlüğümüze bağlı 50 okulda "Türkiye’nin Mühendis Kızları Projesi Lise Programı" çalışması yürütülmektedir.

Çalışma kapsamında pilot okulların okul yöneticisi ve rehberlik öğretmenlerine yönelik 20-22 Mart 2018 tarihlerinde Antalya’da bir seminer gerçekleştirilmiştir. Pilot olarak belirlenen; Ankara, Antalya, Artvin, Çanakkale, Elazığ, Hatay, İstanbul, Kırklareli, Muğla, Siirt illerinde Genel Müdürlüğümüze bağlı okullarda, 9 Nisan - 9 Mayıs 2018 tarihleri arasında rol model mühendis (kadın mühendis) buluşmaları gerçekleştirilmektedir. Rol model mühendis buluşmalarında kadın mühendisler, mesleki deneyimlerini ve kadın olarak mühendislik mesleğine katkılarını paylaşmakta ve öğrencilerin konuya ilişkin sorularını cevaplandırmaktadırlar.


  Yayın Tarihi 18.04.2018