T.C.
Millî Eğitim Bakanlığı
Ortaöğretim Genel Müdürlüğü
Araştırma Geliştirme ve Projeler Daire Başkanlığı

Türkiye’nin Mühendis Kızları Projesi Eğitim Toplantısı gerçekleştirildiBakanlığımız, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı (ASPB), Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Limak Vakfı iş birliğinde lise öğrencilerinin, velilerin ve öğretmenlerin mesleki ön yargılar, meslek seçimi konularında farkındalıklarının arttırılması ve mühendislik mesleğinin tanıtılması yoluyla kız öğrencilerin ilgi ve yetenekleri doğrultusunda mühendislik bölümlerini tercih etmelerine katkı sağlamak amacıyla 10 ilden Genel Müdürlüğümüze bağlı 50 okulda “Türkiye’nin Mühendis Kızları (TMK) Projesi Lise Programı çalışması yürütülmektedir.

Bu kapsamda söz konusu çalışmanın tanıtılması, okullarda proje kapsamında gerçekleştirilecek etkinliklere yönelik bilgilerin paylaşılması amacıyla pilot okul yöneticileri ve rehberlik öğretmenlerinin katılımıyla 20-22 Mart 2018 tarihleri arasında Antalya’da bir eğitim toplantısı gerçekleştirilmiştir. Okul yöneticileri ve rehberlik öğretmenleri çalışma hayatında değişim ve yeni eğilimler, kariyer planlama süreci, meslek seçimini etkileyen faktörler, karar verme ve mesleki hedef belirleme, elektrik-elektronik, makine, çevre, inşaat, bilgisayar, endüstri mühendisliği gibi mühendislik alanları ile mühendislik mesleği ve toplumsal cinsiyet eşitliği konularında bilgilendirilmiştir.

Pilot uygulama sürecinde okullarda, 10 ve 11. sınıf öğrencileri, sınıf rehber öğretmenleri ile velilere yönelik bilgilendirme ve farkındalık artırma çalışmaları gerçekleştirilecektir. Bilgilendirme çalışmalarına ek olarak vaka analizleri, Karar Senin Oyunu, sanal gerçeklik uygulaması ve rol model buluşmaları ile öğrencilerin gerçekçi kariyer hedefleri belirlemeleri, ilgi ve yetenekleri doğrultusunda mühendislik alanında yükseköğrenim görmeleri teşvik edilecektir.


  Yayın Tarihi 22.03.2018